Header Ads

Açık Öğretim Okuyanlar Polis Olabilir Mi?


Açık öğretim okuyanlar polis olabilir mi? sorusu birçok açık öğretim öğrencisinin kafasına takılan soru olmuştur. Polis olmak isteyen kişiler kılavuzu detaylı incelediği zaman sorularına yönelik yanıtları net biçimde alabilmektedirler. Fakat açık öğretimler için maddeler her zaman için açık bir şekilde verilemeyebiliyor. Sizler için bu yazımızda açık öğretimlerin polis olup olamayacağına netlik kazandıracağız. Böylece kafanızdaki soru işaretlerini atarak polislik hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceksiniz. 

Açık Öğretim ve Polislik 
Açık öğretim lise ve üniversite olmak üzere iki alanda karşımıza çıkıyor. Polis olmak için de alternatifleriniz mevcuttur. PMYO tercih edecekler ve liseyi açık öğretimden okuyanlar mevcut. Aynı zamanda üniversiteyi de açıktan okuyup POMEM tercih edecekler olabilir. Bu iki okul türü için de açık öğretimden mezun olduktan sonra başvuru yapabilecek olduğunuzu merak ediyorsanız detaylara geçelim. 

Lise Açık Öğretim Okuyanlar Polis Olabilir Mi? 
Açık öğretim okuyanlar polis olabilir mi? sorusunun ilk yanıtına PMYO yanıtı vererek başlayalım. PMYO bildiğiniz üzere lise mezunlarını bünyesine katan bir eğitim birimidir. Burada 2 yıllık eğitim görür ve polis olmaya hak kazanabilirsiniz. PMYO mezunları aynı zamanda ön lisans diplomasına da sahip olurlar. Liseyi açık öğretim okuyanlar polis olabiliyor. PMYO kılavuzunu incelediğiniz zaman açık öğretimlerin başvuru yapmasına engel herhangi bir madde göremeyeceksiniz. Normal lise okuyanlar gibi siz de son sınıfınızda veya mezun olduktan sonra PMYO başvuru yaşını doldurmadan tercih yapabilirsiniz. Üstelik PMYO okulunda hiçbir ayrım söz konusu olmaz. 

Üniversite Açık Öğretim Okuyanlar Polis Olabilir Mi? 
Üniversite açık öğretim okuyanlar polis olabilir mi? sorusunun cevabı da bir üst paragrafımız ile benzerlik gösterecektir. POMEM, PAEM gibi okulların başvuru şartları arasında sadece yükseköğretim lisans ve ön lisans kelimelerini görmekteyiz. Dolayısı ile bu maddelerin hiçbirinde örgün öğretim veya açık öğretim kelimeleri geçmez, ayrım yapılmaz. Üniversite ve liseyi de açıktan okuyan kişiler başarılı bir şekilde POMEM, PAEM başvurularını yapabilirler. Açık öğretimler polislik başvurusu yapabilir ve diğer örgün eğitim alanlardan hiçbir farkları olmazlar. Girecekleri eğitim birimlerinde (POMEM, PMYO, PAEM) sınıflara ayrılmazlar. Tek yapmanız gereken başvuru zamanlarını kaçırmamak ve sınav ücretlerini düzgün bir şekilde yatırmak olacaktır. Tabii polis olmanın diğer şartlarını da taşıyor olmanız gereklidir. 
Tüm POMEM, PMYO, PAEM başvuru haberlerini polisnoktasi.com olarak site adresimizden ücretsiz bir şekilde takip edebilirsiniz. Aynı zamanda başvuru koşullarını da kılavuzlar belli olduğu zaman en basit şekilde sizlere aktarıyoruz. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.