Header Ads

PAEM Eğitimi Nasıl Olur?
Emniyet Teşkilatı bünyesine personel yetiştirmek için uzun yıllardır PAEM ile adaylara hizmet vermektedir. Burada adaylar tamamen parasız ve burslu şekilde eğitim görürler. Eğitimleri boyunca yemek, barınma, giyim gibi ihtiyaçları karşılanır. Sonunda ise Emniyet Teşkilatı tam donanımlı polis amirleri yetiştirmiş olur. Her Polis Akademisi okulunda olduğu gibi PAEM için de belirli alım şartları bulunmaktadır. Alım şartlarını karşılayan kişiler PAEM bünyesinde eğitim görebilmektedirler. PAEM eğitimi nasıl olur sorusuna bu yazımızda cevap bulacak, PAEM içeriği hakkında sizlere bilgiler sunacağız.

PAEM Nedir?

PAEM açılım olarak “Polis Amirleri Eğitim Merkezi” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yukarda belirttiğimiz gibi adaylar hiçbir ücret ödemeden burada burslu şekilde okurlar. Lisansüstü düzeyde eğitim veren PAEM sonucunda polislik mesleğinize amir olarak başlar veya polis iseniz amir rütbesinden devam edersiniz. Tüm beslenme, barınma ve sağlık giderleriniz devlet tarafından karşılanır.

PAEM Hangi Dersleri Verir?

PAEM bünyesinde okuduğunuz süre zarfı boyunca alacağınız 7 adet ders bulunmaktadır. Bu ders isimlerini alt kısımda maddeler halinde görebilirsiniz. Böylece PAEM eğitimi nasıl olur sorusuna bir nebze olsun kafanızda ipuçları oluşturabilirsiniz.
·        Adli Mevzuat ve Suç Soruşturmaları Bilgisi
·        Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri Eğiticiliği
·        Silah ve Taktik Atış
·        Temel Polislik 1
·        Temel Polislik 2
·        Uygulamalı Polislik 1
·        Uygulamalı Polislik 2

PAEM Ders İçerikleri

Yukarıdaki ders isimlerinde de gördüğünüz üzere hem teorik hem de uygulamalı derslere tabii tutulacaksınız. Fakat dersler daha çok uygulama üzerinde kurulmuştur. Örnek verecek olursak Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri Eğiticiliği dersinde hangi durumlarda nasıl karşılık vermeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Suçlular ile karşılaştığınızda nasıl konuşmanız gerektiği bilgileri sizlere teknikler ile öğretilecek. Silah ve Taktik Atış dersinde ise silahları tanıyacak, farklı silahlar ile atışlar yaparak kullanacağınız silahları iyice kavrayacaksınız.

PAEM Polis Olmayanlar Başvuru Yapabilir Mi?

PAEM eğitimi nasıl olur sorusundan başka adayların kafasındaki bir diğer soru da polis olmadan PAEM okumaktır. Bu mümkündür. İlk paragrafta da amir olarak başlarsınız veya amir rütbesini alarak polisliğe devam edersiniz ibaresini kullanmıştık. PAEM için polis olmayanların başvuru koşulları farklılık gösterir. Detaylı başvuru koşulları için polisnoktasi.com adresimizden ilgili kategorileri inceleyebilirsiniz.

PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

PAEM bünyesinde eğitim göreceklerin eğitim süresi 2 dönemden oluşmaktadır. Yukarıda ders isimlerinden anlayacağınız üzere 1 ve 2. dersler vardır. Birinci dersleri ilk dönem, ikinci dersleri ise ikinci dönem alacaksınız. İki dönemin toplam süresi de 11 ay sürmektedir. Eylül civarı başlayan okul Ağustos ayında son bulmaktadır. Ağustos ayında eğitimlerin son bulmasıyla beraber adaylar eğitim sonu sınavına girerler. Eğitim sonu sınavından başarı elde edenler ise okuldan başarılı bir şekilde mezun olup göreve amir rütbesi ile başlayabilmektedirler.

PAEM Başvuru Koşulları Nelerdir?

PAEM başvuru koşulları içerisinde her yıl değişebilecek maddeler bulunur. Bunun en basit örneği de KPSS puanıdır. İlerideki başvuru zamanında KPSS gerekli puanı 70.00 ve üzeri olabilir. Geçtiğimiz alımlarda KPSS puanı 70.00 olarak belirlenmişti. Bunun dışında bazı temel başvuru koşullarını sizlerle maddeler halinde paylaşacağız.
·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
·        Lisans mezunu olmak.
·        18 yaşını tamamlamış, 30 yaşından gün almamış olmak.
·        Sağlık yönetmeliğindeki belirtilen artları taşıyor olmak.
·        Silah taşımada veya silahlı görevlerde bulunmaya bir engeli olmamak.
·        Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
·        Alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olmamak.

Kaynak : Paem Alım Haberleri
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.