Header Ads

POMEM Alımı Nasıl Olur?

POMEM alımı nasıl olur konusunda adayların kafalarında soru işaretleri uyanmaktadır. POMEM bildiğiniz üzere PMYO’dan sonra girilmesi bir tık zor olan bir okuldur. Alımlar üniversite öğrencilerinin mezun olumundan sonra yapılır. Yani üniversite mezunları bu okul için başvuruda bulunabilirler. POMEM eğitim süresi olarak ise her yıl değişikliğe gidilmektedir. 22. Dönem POMEM zamanlarında eğitim 6 ayı bulurken 23. Dönem POMEM eğitimleri 4 ay seviyesine kadar gerilemişti.

POMEM Nedir?

POMEM açılım olarak “Polis Meslek Eğitim Merkezi” anlamını taşımaktadır. Belirttiğimiz üzere bu okulda 6 ay ila 4 ay arasında eğitim görürsünüz. Mezun olduğunuzda ise “Polis Memuru” unvanına kavuşmuş olursunuz. PMYO ve diğer polis alımı okulu olan PAEM’de olduğu gibi POMEM’in de kendi içerisinde alım şartları vardır. POMEM alımı nasıl olur sorusuna yanıt bulabilmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

POMEM Başvurusu Nereden Yapılır?

POMEM başvuruları resmi olarak Polis Akademisi tarafından duyurulmaktadır. Dolayısı ile polis olmak isteyen kişiler Polis Akademisi resmî web sitesini takip ederek POMEM başvurularından haberdar olabilirler. POMEM başvurusu için KPSS gerektiği gibi ön lisans ve lisans diploması da gerekmektedir. Polis Akademisi birçok başvuru duyuruları yapmaktadır. POMEM başvuru duyurularını kaçırmamak için bizim sitemizi takip edebilirsiniz. Polisnoktasi.com sizler için anlaşılır bir şekilde tüm başvuruları güncel olarak duyurmaktadır. Başvuruları ise iki türde tamamlayabilirsiniz. İlk seçeneğiniz e-devlet üzerinden giriş yaparak başvuru sayfasına yönlenir, oradan online olarak başvurunuzu yaparsınız. Bir de şahsen başvurular bulunmaktadır. Polis Akademisi il şube müdürlüklerinden şahsen başvurular yapılabilir. Şahsen başvuru yapacakların daha önceden o yıla ait kılavuz üzerinden başvuru form belgesini indirip doldurması gerekmektedir.

POMEM Başvuruları Devam Edecek Mi?

Gündemde PMYO alımlarının azaltılacağı ve bir süre sonra tamamen durdurulacağı söylenmektedir. Polis Teşkilatı içerisinde daha yüksek donanımlı kişiler toplanmak amaçlanmaktadır. O yüzden alımlar POMEM üzerine yoğunlaşacak. En son 24. Dönem POMEM alımları tamamlanmıştı ve önümüzde 25. Dönem POMEM alımları olacak. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamada ise Eylül aylarında KPSS sonrasında POMEM için kalan eksik polis memurlarının alınacağını söylemiştir.

POMEM Alım Aşamalar Nelerdir?

POMEM alımı nasıl olur sorusuna yanıt olarak birçok fikir edindiniz. KPSS şartı ve üniversite mezunu olma şartını tamamlayan kişileri fiziki ve sözlü olarak mülakatlar beklemektedir. Ön lisans veya lisans diploma sahipleri yazılı sınavdan sonra girecekleri FYT yani fiziki yeterlilik testi okulu kazanma aşamalarından biridir. Burada sizlere bir parkur verilir. Parkur herkes için eşit olacaktır. Size verilen maksimum süre içerisinde parkuru tamamlamaya çalışırsınız. Sınır süresinden daha önce tamamlarsanız da alacağınız puan yüksek olur.
FYT’den de başarılı bir şekilde geçenler son aşama sözlü mülakat aşamasına tabii tutulurlar. Mülakat aşamasında adaylara genel kültür soruları sorulur. Burada soruya cevap verişinizin yanında önemli olan başka noktalara da dikkat edilir. Giyim ve kuşamınızın düzgün olması, diksiyonunuzun düzgünlüğü ve kendinizden emin olmanız gerekir. Bu ince ayrıntıların yanında size sorulan soruya doğru yanıtı da verirseniz 70 puan üzeri almanız kaçınılmaz olacaktır. Fakat sözlü mülakattan 70 puan ve altını alanlar maalesef elenecekler.

POMEM Alım Şartları Nelerdir?

POMEM alım şartları diğer polislik şartları ile aynıdır. PMYO alımlarının azaltılması sonucunda POMEM alımlarının seçeneklerinde esneme yapılacağı düşünülmektedir. O yüzden detaylı alım şartları için yeni POMEM alım dönemine kadar kılavuzu beklemek zorundayız. Sizlere fikir olması açısından birkaç maddeyi alt kısımda vereceğiz.
  • ·         Kadınlar için en az 162 cm boy, erkekler için en az 167 cm boy şartı.
  • ·         18 yaşını tamamlamış olmak ve 30 yaşından gün almamış olmak.
  • ·         Kamu haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmamış olmak.
  • ·         Silah taşıma ve silahlı görevlerde bulunma engeli olmamak.
  • ·         Polis sağlık yönetmeliğine tam uyum sağlamak.
  • ·         Alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olmamak.
  • ·         Teröristler ile iş bilirliğinde bulunmamış ve bulunmuyor olmak.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.