Header Ads

İlkokul Mezunu Bekçi Olabilir Mi?


İlkokul mezunu bekçi olabilir mi sorusu günümüzde birçok bekçi olmak isteyen kişilerin kafasını kurcalamaktadır. Bekçi alımları bildiğiniz gibi son 2 yıldır ülkemizde sayısı artarak alım yapılan bir meslek olmuştur. Hem mahallelerin güvenliği için hem de istihdam yaratmak için oluşturulmuş bir projedir. Özellikle ülkemize Suriye tarafından fazla mülteci gelmesi yüzünden sokaklarda bekçilere ihtiyaç duyulmuştur. Bekçiler hem sabah hem de gece olacak şekilde 7/24 aktif olarak görev yaparlar. 9 ve 5 çalışan bekçiler olduğu gibi 6 ve 5 arası da çalışan bekçiler vardır. Dolayısı ile hiçbir zaman sokaklardan bekçi eksik olmaz.

Bekçi Alımları Devam Edecek Mi?

Türkiye üzerinde tam olarak bekçi sayısı 21 bini geçmiştir. Bu sayının sadece 4 bin kişisi İstanbul üzerinde görev yapmaktadır. Bekçilik alımları Süleyman Soylu’nun ifadelerine göre devam edecek. Katıldığı bir etkinlikte bekçiler ile karakolları entegre ederek aralarındaki iletişimi kuvvetlendireceğini belirtti. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerin gece güvenliğinin artacağını söyledi. Mevcut bekçi alımlarının üzerine alımların devam edileceği ön görülüyor. Fakat alımların ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir bilgi yoktur.  İlkokul mezunu bekçi olabilir mi? sorusu için ise yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bekçi Alım Şartları Nelerdir?

Bekçi alım şartları arasında mezun olmanız gereken okul da belirtilmektedir. Onun dışında karşılamanız gereken önemli diğer maddeler bulunmaktadır. Başvuran kişiler arasında eleme yapılması için başvuru şartları maalesef çiğnenemez.
·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
·        En az 167 cm boy sahibi olmak.
·        Beden kitle endeksinin 18 ile 27 arasında olması.
·        Başvuru yapılan il için en az bir yıl ikamet etme şartı.
·        18 yaşını tamamlamış olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak.
·        Ağır veya 6 aydan uzun süren hapis cezasına çarptırılmamış olmak.
·        Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.
·        Silah taşıma ve silahlı görevlerde engel olmamak.
·        Sağlık yönetmeliğini eksiksiz olarak karşılamak.

Bekçiler Polisliğe Geçiş Yapabilecek!

Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama bekçileri heyecanlandırmıştı. Bekçilik görevinde üstün başarı gösteren ve görevini layıkıyla yerine getiren bekçilerin polisliğe alınabileceği söylenmişti. Alınan bekçiler buradan PÖH veya JÖH için de başvuru yapabilecekler. Fakat henüz bu haber için resmî olarak harekete geçilmemiştir. İlerleyen günlerde bu konu hakkında düzenleme yapılacağı düşünülmektedir.

İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?

İlkokul mezunları bekçi olabilir mi sorusuna net bir cevap bulabilmek mümkündür. Öncelikle devlet bünyesinde bekçi olmanız için en az lise mezunu olmanız gerekir. Devlet için yapılan tüm bekçilik başvurularında lise şartı ibaresini görmüştük. Fakat ilkokul mezunlarını sevindirecek bir haberimiz de mevcut. İşkur üzerinden özel bekçilik alımları yapılmakta. Bu bekçiler için eğitim şartı ilkokul mezunu olmaktadır. Eğer ilkokul mezunu iseniz ve bekçi olmak istiyorsanız İşkur ilkokul bekçi başvuruları alanını takip edebilirsiniz.

DİĞER KONULARA BAKABİLİRSİNİZ


Bekçi Alımı ve Bekçilik Başvurusu

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.