Header Ads

PMYO Alımı Nasıl Olur ? Başvurular Ne Zaman ?PMYO alımları her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. PMYO alımı nasıl olur sorusuna verilebilecek ön önemli cevap ise YKS bünyesinde TYT sınavına girmek olacaktır. Her çocuğun hayali olan polislik mesleği gerçek çalışma ve azim sonucunda elde edilebilecek bir meslektir. Kutsak meslekler arasında sayılır ve Türkiye için polislik mesleğini yapacak kişilerin gerçekten ülkesini seviyor olması gerekmektedir. Polisler bildiğiniz üzere kamu malını korumak ve toplum düzenini sağlamak ile görevlendirilmiş kişilerdir. 7/24 olacak şekilde şehrimizdeki merkezi ve ilçeleri korumaktadırlar. Bu yazımızda sizlere polislik olma yolunda atacağınız ilk adım olan PMYO hakkında bilgiler vereceğiz. PMYO alımı nasıl olur ve PMYO alım şartlarından bazılarını sizlere anlatacağız.

PMYO Alımları Nasıl Yapılır?

PMYO öncelikle açılım olarak “Polis Meslek Yüksekokulu” anlamını taşımaktadır. PMYO alımları her sene teşkilatın ihtiyacı kadar alınır. 2019 yılı içerisinde alınacak toplam personel sayısı Süleyman Soylu tarafından açıklanmıştı. Bir kısmının alımı yılın ilk yarısı yapıldı ve 10000 alım daha yapılacak. Bu alımlar sadece PMYO için olmamaktadır. PAEM, POMEM okulları da polislik için personel alır. Dolayısı ile polislik için alınacak personel sayısı sadece PMYO için açıklanmaz. Genel rakam belirtilir.
PMYO alımları ilk paragrafta belirttiğimiz gibi ÖSYM’nin düzenlediği YKS sınavı kapsamında olur. Buradan Temel Yeterlilik Testi oturumuna girerek ham puandan 260 yapmanız gerekmektedir. Puan türü sayısal veya sözel olarak fark göstermemekte. Hangi puan türünden yüksek puan elde ettiyseniz başvuru esnasında o puanınız baz alınır. 260 ham puanın üzerine okul puanı da eklenir. Fakat okul puanı eklenmeden 260 puanı geçemeyen kişiler maalesef başvurularını PMYO için yapamazlar.

PMYO Başvuruları Ne Zaman?

PMYO başvuruları zamanı için kesin bir tarih oluşmamaktadır. Fakat ÖSYM’nin düzenlediği TYT sınavı ile giriş yapılabildiği için başvurular üniversite sınavından sonra yapılır. Başvuruyu yapmak için Polis Akademisi resmî internet sitesini takip edebilirsiniz. Duyurular kısmında PMYO alımlarına ilişkin yazılar yayınlanmaktadır. Başvuru zamanı başladığı zaman da başvuruyu yapabileceğiniz link sizler ile paylaşılır. Eğer Polis Akademisi resmî web sitesi size karışık geliyor ve her gün PMYO ile ilgili haber takip edemiyorsanız polisnoktasi.com olarak bizi tercih edebilirsiniz. Her zaman için en güncel alımları sade bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Üstelik hiçbir ücret talebi olmadan.

PMYO ÖSYM Sınav Sonrası Aşamalar

PMYO için ÖSYM sınavını başarıyla geçip mülakatlara katılmaya hak kazandıysanız sizi farklı aşamalar bekliyor olacak. Öncelikle okul için bir ön sağlıktan geçiyorsunuz. Burada sağlık yönetmeliğine uygun olacak şekilde kontrolleriniz yapılıyor. Kan testleri, bulaşıcı hastalıklar veya polis olmaya engel hastalıklar varsa tespit ediliyor. Eğer polis olma durumuna engel hastalık varsa ön sağlık kontrol aşamasında eleniyorsunuz. Fakat sağlıklı bir bireyseniz fiziki ve sözlü olarak mülakatlara katılıyorsunuz.
Ön sağlık kontrolünden sonra FYT yani fiziki yeterlilik testi karşınıza çıkıyor. Burada bir parkur karşınıza çıkacak. Engeller, zikzak çizmeli aşamalar bulunacak. Size verilen süre içerisinde parkuru tamamlamanız gerekiyor. Eğer size verilen süreyi aşarsanız bu aşamada elenerek sözlü mülakata devam edemiyorsunuz.
FYT aşamasını da geçen kişiler PMYO alımı nasıl olur sorusunun son aşamasına geliyorlar. Burada sizi bir heyet karşılıyor. Sözlü mülakat aşamasında genel kültür soruları sorularak konuya hakimiyetiniz, kendinden emin oluşunuz ve hareketleriniz inceleniyor. Heyet sizi puanlamaya tabii tutarak genel başarı sıralamanızı belirliyor. Sözlü mülakat aşamasında 70 puandan düşük alanlar okulu kazanamıyorlar.

PMYO Başvuru Şartları Nedir?

PMYO başvurusu yapmak isteyen adayların kapsamlı olarak kılavuzu incelemesi gerekmektedir. Kılavuz üzerinde her yıl değişiklikler yapılabildiği için önümüzdeki alımlar için net bir şekilde başvuru şartlarını söylemek yanlış olur. Fakat geçtiğimiz yıl için başvuru şartlarından değişmeyecek gibi olanları sizler için burada paylaşıyoruz. Başvuru kılavuzu açıklandığında detaylı olarak başvuru şartları güncellenecektir.
·        18 yaşını tamamlamış olmak. (lise öğrencileri mezun olma şartı ile başvuru yapabilir.)
·        26 yaşından gün almamış olmak.
·        TYT sınavından 260 ham puan yapmış olmak.
·        Erkekler için en az 167 cm boy şartı.
·        Kadınlar için en az 162 boy şartı.
·        Alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olmamak.
·        Bulaşıcı kalıtsal ve ölümcül hastalıklara sahip olmamak.
·        Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor ve bulunmamış olmak.
·        Daha önce herhangi bir askeri veya polis okulundan atılmamış olmak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.