Header Ads

PAEM PMYO POMEM Polis Alımları Nasıl Yapılır?


PAEM PMYO POMEM Polis Alımları Nasıl Yapılır?

PAEM PMYO POMEM polis alımları nasıl yapılır sorunuza yanıt olarak tüm eğitim merkezleri için kısa kısa cevaplar vermek mümkündür. Türkiye’nin kutsal meslekleri arasında sayılan polislik, çeşitli adımlardan geçilerek olunuyor ve yine polis memuru olarak kalmayıp amirliğe yükselmek, rütbe yükseltmek isteyen kişiler yine farklı bir eğitim merkezi tercih ediyorlar. Yazımızda polis olabilmek için ve rütbenizi yükseltebilmeniz için PAEM, PMYO, POMEM polis alımları konusuna değineceğiz. Bu eğitim merkezleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız da yine polisnoktasi.com internet sitemiz üzerinden eğitim merkezine özel yazıları okuyabilirsiniz.

PAEM Nedir?

PAEM açılım olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezi anlamını taşımaktadır. Burada hali hazırda polis olanlar ve üniversite mezunu olanlar eğitim görmektedirler. Amaç ise rütbe yükseltmektir. Polis memurluğundan sonra başpolis olan kişilerin bu merkezlere girme hakkı bulunur. Sınavlardan elde edilen başarı ve hizmet süreleri dikkate alındığında PAEM için yılın belirli zamanlarında Polis Akademisi tarafından başvurulara katılabilirsiniz.

PAEM Alımları Nasıl Yapılır?

PAEM alımları diğer eğitim merkezlerinde olduğu gibi Polis Akademisi tarafından yapılır. Komiser yardımcılığına rütbesini yükseltmek isteyen kişilerin öncelikle başvuru zamanını beklemesi gerekmektedir. Aranan şartlar arasında üniversite mezunu olmak vardır. Fakat ön lisans mezunları bu programa katılamazlar. Program sadece lisans düzeyindeki mezunları kabul etmektedir.
PAEM giriş yapmak için KPSS’den P3 türünde puan yapmanız gerekir. Her yıl farklı şekilde istenen baraj puanı geçtiğiniz zaman PAEM başvurunuzu diğer şartları sağlayıp tamamlayabilirsiniz. Genel olarak baraj puan P3 türünde 70.00 ve civarlarında belirlenmektedir. Gerekli puan türünü sağlayan kişilerin başvuru süresini beklemeleri gerekecektir. PAEM başvuru duyuruları hem sitemiz üzerinden hem de Polis Akademisi resmî web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır.

PMYO Nedir?

PAEM PMYO POMEM polis alımları nasıl yapılır konumuzun ikinci başlığı PMYO olmaktadır. PMYO açılım olarak Polis Meslek Yüksek Okulu anlamını taşır. Buraya girişler için adayların lise son sınıf öğrencisi veya lise mezunu olması gerekmektedir. PMYO alımları her yılın sonlarında TYT sınavından sonra yapılır. TYT sınavı da ÖSYM tarafından Haziran ayının ortalarında yapılmaktadır.

PMYO Alımları Nasıl Yapılır?

PMYO alımları ÖSYM tarafından düzenlenen sınavın sonuçları üzerinden yapılmaktadır. TYT’nin herhangi bir alanında 260 puan barajını geçmeniz yeterli olacaktır. Bu puan barajı geçtiğimiz yıla ait olup, Polis Akademisi bu puanı her yıl değiştirme hakkına sahiptir. Gerekli puanı yaptıktan sonra PMYO için başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. ÖSYM’nin sonuçları açıklamasından 1-2 hafta sonra PMYO başvuruları başlamaktadır. Başvurudan sonra PMYO içerisinde fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat aşamalarından da geçersiniz. Burada elde edeceğiniz puanlar ÖSYM puanları ile birleştirilerek genel bir başarı sırası elde etmenizi sağlayacak. PMYO için de aynı şekilde başvuru sürelerini Polis Akademisi resmî web sitesi üzerinden veya polisnoktasi.com üzerinden ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

POMEM Nedir?

POMEM açılım olarak Polis Meslek Eğitim Merkezi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Burada adaylar 6 aydan iki yıla kadar eğitim görürler. Daha önceden temel polislik derslerini alan kişiler daha kısa süre zarfında bu okuldan mezun olabilirler. Fakat ilk defa polislik ile ilgili okul okuyorsanız eğitim süresi 2 yıl olacaktır.  POMEM alımlarını lisans ve ön lisans mezunları arasından yapar. PAEM PMYO POMEM polis alımları nasıl yapılır arasında PAEM dışında en yetkin öğrenci yetiştiren okuldur. Buradan mezun olan kişiler JÖH ve diğer polislik birimlerine başvuru yapabilmektedirler.

POMEM Alımları Nasıl Yapılır?

POMEM alımları oldukça basittir. Başvuru yapabilmeniz için lisans veya ön lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Onların dışında birçok polislik şartı bulunur. Bu şartları detaylı olarak POMEM konumuzda inceleyebilirsiniz. 24. Dönem POMEM alımlarında alınan 3000 kişiden 2500 kişisi lisans, 500 kişisi ise ön lisans mezunu olarak alındı. Lisans mezunlarından daha fazla alım yapan POMEM başvurularını sitemiz üzerinden ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. Sınav kılavuzlarından başvuru tarihlerine kadar her türlü detay bilgiyi sizlere ulaştırmaktayız.

Şunlara Bakabilirsiniz :

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.