Header Ads

2020 Jandarma Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman Yapılacak?

2020 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak hakkında kafasında soru işaretleri olan adaylar olabilir. Jandarma Genel Komutanlığı üzerinden yapılan duyuruda birçok kişinin başvurusu alınmıştı. 19 Mart ve 4 Nisan tarihleri arasında başvuruları kabul edilen adaylar seçim faaliyetleri aşamasına çağırılmayı beklemektedirler. Uzman çavuş alımı her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Ordudaki kadronun eksikliğine bakılarak o yıl içerisinde kaç uzman çavuş ve kaç uzman onbaşı alınacağına karar verilir. Uzman çavuş ve uzman onbaşı alımının adı ise uzman erbaş alımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzman erbaş alımı olarak yapılan 2020 yılında 40 bin personel olacaktır. 40 bin personel arasından 20 bin kişiden KPSS şartı aranırken 20 bin kişinin KPSS’ye girmemiş olması veya 50 puanın altında puan almış olması uygun olacaktır. KPSS’ye girenlerin ise 50’den yukarı puan almış olmaları gerekiyor.

Jandarma Uzman Çavuş Ne Yapar?

Jandarma uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan personellerden biridir. Askerlik mesleğini profesyonel olarak yapmaya veren kişiler ordu üzerinde sorumluluk üstlenir ve yaptığı işler neticesinde çavuşluktan da üst rütbelere yükselmeye hak kazanabilirler. Uzman çavuşlar subay ve astsubaylar arasında olan iletişimi düzenlemekle yükümlüdür. Verilen savaş görevlerinde yer almak da görevleri arasında sayılmaktadır. Savaş esnasında sürücü veya keskin nişancı konumunda yer alabiliyorlar. Uzman çavuş olduğunuzda diğer askerler gibi düşmanın hava, deniz ve kara araçlarıyla mücadele edersiniz. Askeriyede veya savaş alanında nöbet hizmetlerini de uzman çavuşlar düzenlemektedir. Araç bakım ve onarım hizmetlerine katılma gibi görevleri olsa da bu işler için başkalarını görevlendirebilirler.

2020 Jandarma Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

2020 jandarma uzman çavuş olma şartları her yıl olduğu gibi Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenmekte ve başvuru kılavuzunda yer almaktadır. Bu kılavuzu örnek alarak adaylar başvurularını başarılı bir şekilde tamamlayabiliyorlar. Başvuru şartları arasında tek bir maddeyle bile uyum sağlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılıyor veya mülakat aşamalarında eleniyorlar. 2020 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak sorusundan önce başvuru şartlarının birkaçını buradan inceleyebilirsiniz.
·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
·        Erkek olmak. (Kadın adaylar başvuru yapamaz.)
·        Devlete karşı yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak, propaganda yapmamış olmak.
·        Alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olmamak.
·        Terör örgütleri ile birlikte iş birliğinde bulunmamış olmak.
·        Sağlık şartlarına tam anlamıyla uyum sağlamak.
·        20 yaşından gün alıp 27 yaşını bitirmemiş olmak.
·        En az lise veya denk okullardan mezun olmak.
·        En az 164 cm boyunda olup en fazla 210 cm boyunda olmak.
·        Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.


2020 Jandarma Uzman Çavuş Alımları Nasıl Yapılır?

2020 jandarma uzman çavuş alımları nasıl yapılır konusunda aşamalar bulunmaktadır. Adaylar ön başvurularını tamamlayıp başvuru yaptıktan sonra seçim faaliyetleri aşamalarına girmeye hak kazanırlar. Burada öncelikle adaylara yazılı sınav uygulanır. Yazılı sınavdan yüksek puan almanız öğrenciler arasındaki başarı sıranızı üst seviyelere taşıyacaktır. Fakat yazılı sınav sadece KPS’ye girmemiş adaylara uygulanacaktır. KPSS’ye giren adayların yazılı sınavı KPSS olarak baz alınacak ve puan ortalaması ona göre hesaplanacaktır. Ardından adaylar FYT yani Fiziki yeterlilik testine tabii tutulacaklar. Burada adaylar için oluşturulmuş parkur vardır ve süre gibi unsurlar ile puanınız belirlenir. En son aşama olarak sözlü mülakat vardır. Burada yetkili kişilerin karşısında sözlü mülakata girersiniz. 100 puan üzerinden değerlendirilecek olan mülakat aşamasından en az 70 puan almanız gerekecek. Yazılı sınav, FYT, mülakat puanları toplanıp genel bir başarı ortalaması elde edilecek. Adaylar da en başarılı olan kişiden itibaren alınmaya başlanacak.

Jandarma Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman Yapılacak 2020?

2020 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak sorusunu merak eden adayların için başvuru tarihlerini paylaşmakla başlayalım. 19 Mart 2020 ile 04 Nisan 2020 tarihleri arasında adayların başvuruları alınır. 4 Nisan akşamının saat 17.00’a kadar adaylar başvurularını başarılı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Buradan sonra başvurularınız kontrol edilir ve seçim faaliyetlerine katılmaya hak kazanırsınız. 2020 için Mayıs 2020 tarihinin sonuna kadar tüm adayların seçim faaliyetlerine çağırılacağı belirlenmiştir. Sonuçların ise ne zaman açıklanacağı henüz belli değildir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.